Loading...

Të gjithë e kemi dëgjuar ose e kemi parë në filma se nëse dikë e kafshon gjarpri, ai vetë ose personi që ai ka afër duhet ta pres vendin ku është pickuar nga gjarpri në formë “X” dhe më pas të thitë helmin.

Por sipas mjekëve kjo gjë është e gabuar dhe ka pasoja serioze. Sipas tyre askush nuk duhet ta thitë helmin. Mjekët thonë se asnjëherë nuk e dimë nëse kemi plagë në gojën tonë.

Në rast se po pasojat do të jenë fatale, kjo sepse helmi mund të përfundojë në sistemin tuaj të gjakut dhe kjo është shumë e rrezikshme.

Në rast se ju kafshon gjarpri juve ose dikë që njihni, fillimisht largoni çdo unazë, orë apo aksesorë që mund ta pengojnë ënjtjen.

Më pas duhet ta mbuloni vendi e kafshuar me një veshje të pastër. Dhe më e rëndësishmja personi që është kafshuar duhet të rri i qetë dhe mos të jetë në panik.

Dhe më pas mundohuni të shkoni te doktori sa më shpejt që është e mundur ku do të trajtoheni me ilaçet e duhura.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

Loading...