Loading...

sulmi

30 të vdekur 94 të plagosur është bilanci tragjik i një sulmi kamikaz në një dasëm në Turqi. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se i ashtuquajturi Shteti Islamik ISIS mendohet të jetë përgjegjës për shpërthimin. Në festën e dasmës mendohet të ketë qenë pjesëmarrës një kamikaze.
Sulmi ndodhi në një zonë shumë të populluar me studentë universiteti dhe u dëgjua edhe përtej qytetit.
Gazintep, që ndodhet në afërsi të kufirit me Sirinë, njihet që ka disa qeliza të ISIS.
Kamikazi i djeshëm mendohet të ketë lidhje me terroristi që vrau dy policë në Gaziantep në muajin maj.
Turqia është sulmuar nga një seri shpërthimesh qoftë nga Shteti Islamik ashtu edhe nga militantët kurdë vitin e kaluar. Sulmi i fundit i ISIS ishte në aeroportin e Stambollit në qershor ku mbetën të vrarë më shumë se 40 njerëz.
Xhihadistët kohët e fundit kanë humbur terren në veri të Sirirsë. Rebelët sirianë po përgatitet të avancojnë më shumë në provincën e mbajtur nga ISIS, Jarablus.
People in the streets after an explosion in Gaziantep, 20 August
People gather near the explosion site on August 20, 2016 in Gaziantep following a late night militant attack on a wedding party in south-eastern Turkey.

Loading...
Loading...
Loading...