26 C
Tiranë
Wednesday, June 19, 2019

(Information, Interaction, Attraction)

Kryefaqja Tage Erdogan turqi

Tage: erdogan turqi

Si po e projekton Erdogani, “Turqinë e Madhe” euro-aziatike

Nga Giancarlo Elia Valori Turqia po ndjek aktualisht këto synime:së pari të bëhet një fuqi rajonale euro-aziatike; së syti të bashkojë të gjitha grupet etnike...

Erdogan: Turqia do blejë sisteme të mbrojtjes nga Rusia

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan thotë se vendi i tij do të vazhdojë me planet për të blerë nga Rusia sistemet e mbrojtjes...

“Kam biseduar me Trump”, Erdogan njofton për operacion  e madh turk

  Turqia do të nisë operacionin ushtarak në lindje të lumit Eufrat në Siri “në çdo moment”, tha presidenti i vendit Recep Tayyip Erdoğan, raporton...

Erdogan: Turqia e gatshme për epokën e re

  Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan sot në Stamboll tha se zgjedhjet e 24 qershor të këtij viti janë pikë kthese për...

“Ertugrul” dhe “Sulejmani i Madhërishëm”/ New York Times: Si po ngrihet...

Me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan që viziton Presidentin Trump në Uashington këtë javë, mund të jetë e dobishme të largohemi shkurtimisht nga burimet...

Si do të jetë Turqia e re e Erdoganit pas referendumit?

Ja si do të jetë Turqia e re pas ndryshimeve kushtetuese: Kryeministri Me miratimin e referendumit, roli i Kryeministrit nuk do të ekzistojë më. Presidenti do...

Referendumi turk dhe ‘mbreti’ Erdogan

Turqia zhvillon të dielën një referendum kushtetues, ku votuesit do të pyeten nëse dëshirojnë apo jo të kalojnë nga sistemi i tanishëm parlamentar në...

Konfirmon Erdogan: Pas ndryshimit të kushtetutës turke ‘vjen’ dënimi me vdekje

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka konfirmuar të martën se pas referendumit për ndryshimet kushtetuese të 16 prillit në të cilin pritet mbështetje e madhe,...

“Nëse sulmohet Erdogan, e gjithë Turqia është e kërcënuar”

Kryeministri i Turqisë Binali Yıldırım është shprehur i qartë se çdo lloj kërcënimi që i bëhet Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, atëherë ky është një...

Ndryshojnë kompetencat, Erdogani “blindohet” në krye të Turqisë

Ligjvënësit në Turqi kanë miratuar tri dispozita të rëndësishme, në kuadër të ndryshimeve kushtetuese, të cilat janë propozuar nga presidenti Rexhep Taip Erdodan dhe...