Loading...

usain bolt

Usain Bolt po ballafaqohet me probleme sa i përket medaljeve olimpike, ku deri më tani ka fituar nëntë të arta.

Në fakt, bëhet fjalë për triumfin e vitit 2012 të Lojërave Olimpike të Pekinit, ku spritneri xhamajkian kishte fituar medaljen e artë në garën 4×100 metra.

Bashkatdhetari i Bolt, Nesa Carter tek tani është konfirmuar se në lojërat e Pekinit kishte përdorur substanca të palejuar, transmeton Telegrafi.

Carter nuk ka mundur ta kaloj doping test, duke rezultuar pozitiv dhe kjo ka bërë që Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ditëve në vijim të marrë një vendim rreth kësaj çështje, ku pritet që skuadrës xhamajkiane ti revokohet medalja e artë.

Kujtojmë se së bashku me Carterin, edhe Micheal Frater, Asafa Powell dhe Usain Bolt ishin shpallur kampion olimpik në Pekin të Kinës.

Loading...
Loading...
Loading...