Loading...

bernardo provenzano

Nderon jete bosi i Cosa Nostras e njohur si organizimi mafioz me i rrezikshem ne Itali.  Bernardo Provenzano 83 vjeç, kreu i kesaj organizate, vdiq në qelinë e tij, pasi ishte i dënuar për jetë.

Ai u arrestua më 11 prill të vitit 2006. Qendroi ne arrati per 43 vjet dhe shte prej kohësh i sëmurë.

Disa herë avokatët e Procenzanos kishin kërkuar që ai të dërgohej në spital dhe të ruhej nga policia, ose të trajtohej në burg, por kërkesat e tyre gjithmonë ishin kthyer mbrapsh nga ana e drejtësisë italiane.

Vdekja e Provenzanos ishte biologjike.

Loading...
Loading...
Loading...