Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun, mbeti i vdekur pas një aksidenti automobilistik të hënën pasdite në provincën Van.

Ahmet Haluk Dursun ishte në provincën Moss për të marrë pjesë në ngjarjet që shënuan përvjetorin e Betejës së Madzikert (1071) midis Seljukëve dhe Perandorisë Bizantine. Ai më pas vizitoi një sit historik në provincën Beatles.

Pasi u largua nga Bitlisi, automjeti ku po udhëtonte kishte dalë nga rruga në një zonë të Van fqinj. Tre persona të tjerë u plagosën.

TRT nuk specifikoi shkaqet e aksidentit. Për dallim nga Agjencia e Lajmeve Demirören, ajo raportoi se makina binte në një pellg dhe shoferi i saj humbi kontrollin.

Dursun ishte 62 vjeç, sipas uebfaqes së tij personale. Emërohet Zëvendës Ministër i Kulturës dhe Turizmit në korrik 2018.

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, shprehu ngushëllimet e tij në Twitter. “Unë u trishtova thellë kur dëgjova për vdekjen e Ahmet Haluk Dursun, Nënsekretarit të Kulturës dhe Turizmit. Allahu e bekoftë për shërbimet e tij unike dhe kontributin për vendin tonë”, tha presidenti turk.