Thellohet misteri në Vatikan, hapin varrin për të gjetur vajzën e zhdukur por zbulojnë…

Zyrtarë italianë në Vatikan kanë mbetur të shokuar teksa kanë hapur dy varre me shpresën se do të gjenin eshtrat e një vajze të zhdukur prej vitit 1983.

Ekspertët ishin duke kërkuar për eshtrat e Emanuela Orlandi, vajza e një kleriku në Vatikan, e cila u zhduk në moshën 15-vjeçare. Ajo sapo kishte dalë nga leksionet e muzikës por nuk u kthye kurrë në shtëpinë e saj në Romë. Historia e Emanuelës ka qenë subjekt i spekullimeve përgjatë viteve në mediat italiane.

Puna e zhvarrosjes filloi pas një lutjeje në mëngjes në varrezat teutonike, një vend varrimi brenda mureve të Vatikanit, i përdorur gjatë shekujve kryesisht për figurat e kishës ose anëtarët e familjeve fisnike me origjinë gjermane ose austriake.

Zyrtarët shpresonin të gjenin të paktën eshtrat e princeshës Sophie von Hohenlohe, e cili vdiq në 1836, dhe Princeshës Carlotta Federica të Mecklenburgut, i cili vdiq në 1840, por të dyja varret e hapura rezultuan boshe.

“Rezultati i kërkimit ishte negativ. Asnjë mbetje njerëzore apo urna funerale nuk u gjetën”, tha zëdhënësi i Vatikanit Alessandro Gisotti.

Por sikur të mos mjaftonte me kaq, kërkuesit zbuluan se brenda një prej varreve kishte një tunel që të çon te një dhomë e nëndheshme, raporton newsbomb.al.

Teoritë e zhdukjes së Emanuelës varjojnë nga përpjekjet për të kërkuar lirinë për Mehmet Ali Agjça, turk i burgosur në vitin 1981 gjatë tentativës për të vrarë Papa Gjon Pali II, deri te lidhja me varrezën e Enrico De Pedis, një mafioz i varrosur në një bazilikë të Romës. Varri i tij u hap në vitin 2012, por asgjë nuk u zbulua.

Familja Orlandi më vonë mori një letër anonime ku thuhej se trupi i Emanuelës mund të fshihej midis të vdekurve në varrezat teutonike, ku një statujë e një engjëlli që mban një libër lexon “requiescat në ritëm”, latinisht për “u prefsh në paqe”. Por kërkimet edhe këtë herë rezultuan jo pozitive. /Newsbomb.al