Loading...

kanelle-dhe-mjalte

Mjalti dhe kanella të përziera së bashku ndihmojnë në kurimin e sëmundjeve të ndryshme. Me të mund të trajtoni këto probleme shëndetësore:

Artritin

Përbërësit:

2 lugë çaji mjaltë

1 filxhan ujë të ngrohtë

1 lugë çaji pluhur kanelle

Konsumojeni të paktën dy herë në ditë, në mëngjes dhe mbrëmje.

Nëse e konsumoni rregullisht, mund të kuroni edhe artritin kronik.

Kolesterolin

Përbërësit:

473 ml ujë

3 lugë çaji pluhur mjalti

2 lugë çaji mjaltë

Përzieni 2 lugë çaji mjaltë dhe 3 lugë çaji kanellë me 473 ml ujë. Kjo përzierje ul nivelin e kolesterolit në gjak me të paktën 10% brenda 2 orëve.

Ftohjen

Përbërësit

1 lugë çaji mjaltë

¼ lugë çaji pluhur kanelle

Përzieni bashkë këta dy përbërës dhe konsumojini çdo ditë. Për vetëm 3 ditë nuk do të keni më ftohje apo kollë.

Largon erën e keqe nga goja

Mjalti dhe kanella së bashku ju ndihmojnë të largoni erën e keqe nga goja.

Përbërësit:

1 lugë çaji kanellë

I lugë çaji mjaltë

Përzieni këtë përbërës me një gotë ujë të vakët dhe shpëlajeni gojën me të.

Ndihmon për të rënë në peshë

Përbërësit:

1 filxhan ujë

1 lugë çaji mjaltë organik

1 lugë çaji kanellë

Përgatitja:

Zieni pak ujë.

Hidhni kanellën tek filxhani i ujit të zier.

Lëreni të ftohet për 15 minuta, pastaj shtoni mjaltin.

Pini vetëm gjysmën e gotës në mëngjes dhe gjysmën tjetër lëreni për në darkë, para se të flini.

 

Loading...