Categories: EkstraKuriozitete

Sensacion në shkencë/ Njeriu i ngrirë që në vitin 1967 pritet të rikthehet në jetë

Doktor James Bedford më 12 janar të vitit 1967, u bë njeriu i parë që ruhet kryonikalisht ose në gjendje të ngrirë, me qëllim të ringjalljen në të ardhmen. Bedford ishte profesor i psikologjisë në Universitetin e Kalifornisë, SHBA dhe autor i disa librave në fushën e tij.

Pak orë pas vdekjes nga kanceri, trupi i Bedfordit u vendos në temperaturë të caktuar nën zero gradë Celsius.

Me testament, 73-vjeçari kishte lënë edhe 100 mijë dollarë që të përdoreshin për mirëmbajtjen e trupit në gjendje të ngrirë.

Që nga ajo kohë, 12 janari festohet si Dita e Bedfordit nga ata që besojnë në këtë mënyrë ruajtje për t’u kthyer në jetë kur mjekësia të jetë në gjendje të shërojë çdo sëmundje.

Info Elbasani

Share
Published by
Info Elbasani

Recent Posts

Del i infektuar me coronavirus pronari i një restoranti në Elbasan, shumica e të infektuarve kliente të tij

Mbrëmjen e kësaj të hëne është konfirmuar pozitiv me koronavirus një tjetër person në Elbasan…

26 mins ago

Eksperti: Çfarë duhet të keni parasysh në aplikimet për punë në Gjermani? Përpara se të bëni kërkesën…

Kush do të vijë si punëtor i kualifikuar në Gjermani duhet të kalojë disa pengesa.…

12 hours ago

Kryeministri Rama njofton kush dhe sa e përfituan pagesën e luftës. Premton paketë të zgjeruar për…

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë thekson se “për të gjithë të…

12 hours ago

Bashkia Librazhd paralajmëron: Kjo është një çmenduri !!!

Ne nuk mund të lejojmë që disa persona të papërgjegjshëm të na marrin në qafë…

12 hours ago

Bashkia Elbasan paralajmëron: Nga nesër nëse nuk je mbi pikën e verdhë…. Ngrihet treg ambulant tek sheshi para stadiumit

Bashkia Elbasan njofton se: EKIPI PO MERR MASA PËR DISPLINIMIN E TË GJITHA HAPËSIRAVE NË…

13 hours ago

Sherr masiv me shkopinj e karrige mbi njëri-tjetrin, përleshen 20 të rinj në Elbasan, disa të plagosur

Një sherr masiv ka ndodhur ditën e sotme në Elbasan. Raportohet se 20 të rinj…

14 hours ago