Loading...

Një tërmet i fortë goditi rajonin e perëndimit të Kinës Xinjiang të Dielën natën, tha agjensia qeveritare e tërmeteve. Nuk ka raporte të menjëhershme për lëndime ose dëme.

Qendra e Rrjeteve të Tërmeteve në Kinë raportoi se një tërmet me madhësi 6.4 goditi rajonin në 9:21 pasdite, në një thellësi prej 16 kilometrash (10 milje). Epiqendra e tërmetit ishte 56 kilometra (35 milje) nga Qarku Peyzaëat dhe lëkundja u ndje në qytetet Kashgar dhe Artux, tha agjensia.

Shërbimi Gjeologjik i Sh.B.A-së raportoi përmasën e tërmetit si 6.0 dhe thellësinë e tij si 11 kilometra (7 milje). Arsyeja e mospërputhjes nuk ishte e qartë menjëherë.

Tërmetet ndodhin shpesh në Xinjiang, i cili kufizohet me Azinë qendrore.

Rajoni Xinjiang i Kinës është vendbanim i rreth 10 milionë ujgurëve, grup mysliman turk, i cili përbën pothuajse gjysmën e popullsisë së Xinjiangut.

Loading...