KAVAJË – Gjykata ka liruar nga burgu Bledar Toçin, polici i cili akuzohet për vrasjen e Dritan Haxhollit.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 10 tetor të 2019, ku viktima kishte hyrë në banesën e Marsida Qatja, brenda së cilës ndodhej edhe Bledar Toçi, banues në Kavajë, ish punonjës i Policisë së Burgjeve.

Burime për Top Channel bëjnë me dije se Gjykata ka vendosur të ndryshoj masën e arrestit me burg për Bledar Toçin duke e bërë në detyrim paraqitje. Nuk dihet ende se pse Gjykata ka vendosur të ndryshojë masë n e sigurisë dhe të lirojë nga qelia ish-punonjësin e burgut të Durrësit.

Kjo ngjarje e rëndë sipas policisë në atë kohë ndodhi për shkak të një lidhje që Marsida Qatja kishte me viktimë n, 41 vjeçarin Dritan Haxholli. Gjithçka ndodhi në apartamentin që 30-vjeçarja Marsida Qatja, nënë e tre fëmijëve, kishte në pronë si.

Në atë kohë u mësua se Marsida Qatja kishte pasur një lidhje jashtëmartesore me Dritan Haxhollin, (viktimën) lidhje të cilës i kishte dhënë fund rreth dy javë para krimit. Në momentin e ngjarjes, Marsida Qatja ndodhej në banesë me tre meshkuj, Bledar Toçin, (efektiv sigurie në burgje, autor i vrasjes) Xhuljo Biturkun fqinjin e saj dhe Ermir Çela, shokë i saj. Më pas ka tentuar të hyjë me forcë në banesë edhe viktima po në kë të moment kanë shpërthyer edhe të shtënat mes palëve.