Loading...

Një studente vrau veten vetëm disa muaj pasi zbuloi se i dashuri i saj kishte shkëmbyer mesazhe me një grua tjetër në Facebook, sipas një çështjeje që morën në hetim autoritetet britanike.

Emily Elliott filloi një marrëdhënie me Shay Doyle pasi dyshja u takuan në Universitetin Huddersfield, West Yorkshire.

Ajo i dha fund lidhjes me ish- të dashurin e saj në shkurt të vitit 2019 kur ajo zbuloi se ai i kishte dërguar mesazhe një gruaje tjetër.

Doyle zbuloi trupin e 23-vjeçares në shtëpi vetëm disa muaj më vonë dhe u mësua se ajo ishte vetëvrarë.

Gjykata e Bronford Coroner dëgjoi që dyshja kishin një marrëdhënie të trazuar dhe se ndarja ishte shkaktuar nga Elliott duke zbuluar se Doyle kishte kontaktuar një vajzë tjetër përmes Facebook.

Doyle, nga Wilmslow, Cheshire, dha prova në lidhje me familjen e Elliott, përfshirë babanë e saj Stan, nënën Zarah Khilji dhe vëllezërit e saj Fox dhe Jacob.

Ai shpjegoi se si çifti fillimisht ishin miq në universitet në 2015. Elliott kishte studiuar për Sociologji por i ndërpreu studimet e saj pasi përfundoi vitin e parë ndërsa Doyle studionte një kurs të Dizajnit Grafik.

Gjykata dëgjoi që ajo ishte një vajzë e re shumë tërheqëse, e shoqërueshme që kishte shumë miq dhe punonte në bare dhe klube. Doyle u mor në pyetje nga ndihmësi koroner John Broadbridge se si filluan marrëdhëniet mes tyre. Ai tha:

“Pas tetë-nëntë muaj pati flirtim dhe duke u afruar pak me njëri-tjetrin. Ajo jetoi me mua dhe tre miqtë e mi në Huddersfield për disa muaj. Unë do të thosha se kishim një marrëdhënie të mirë edhe pse kishim mosmarrëveshje si çdo çift tjetër. Ne u ndamë. Unë i kisha shkruajtur një vajzë tjetër përmes Facebook. ‘ Coroneri pyeti: ‘A mund të pranoni që Emily ishte jashtëzakonisht e dëshpëruar kur mësoi për këtë marrëdhënie dhe, të them më pak, reagoi keq?’

Doyle u pajtua. Ai më pas u mor në pyetje në lidhje me përpjekjen e Elliott për të marrë jetën e saj në shkurt të vitit 2019. Broadbridge pyeti: ‘Sa shpejt ndodhi kjo pas ndarjes suaj? Doyle, i cili pranoi se nuk ishte mirë me datat, u përgjigj: ‘Një shok më tha. Një muaj ose dy pasi ajo ndodhi. ‘ Ai vazhdoi duke thënë se dyshja kishin bllokuar njëra-tjetrën në mediat sociale pas përfundimit të ndarjes por kishin rindërtuar lidhjen e tyre në fund të marsit. Doyle shtoi: ‘Gjërat po shkonin mirë, ne biseduam për të pasur fëmijë së bashku.’ Por deri më 27 qershor Doyle tha që ai nuk po merrte më një përgjigje nga Elliott kur ai ishte përpjekur ta thërriste atë. Ai më pas i dërgoi një mesazh një prej miqve të saj më të mirë, Kimberley Knight, për të pyetur nëse ajo kishte dëgjuar ndonjë gjë.

Knight u përgjigj dhe tha që ajo kishte marrë ‘disa mesazhe të çuditshme’ nga Elliott.

Doyle kapi një tren të nesërmen në Stacionin hekurudhor Huddersfield dhe më pas një taksi për në shtëpinë e Elliott.

Ai u shkreh në lot ndërsa tha: ‘Unë u ngjita lart dhe dera e dhomës së gjumit të Emily ishte e mbyllur’.

Ai tha që hapi derën dhe e gjeti atë jo të përgjegjshme.

Ai bërtiti për ndihmë, telefonoi 999 dhe u përpoq të kryejë CPR para se të mbërrinin mjekët për të ofruar ndihmën e parë por që nuk ia kishte dalë.

Hetuesi e pyeti: ‘A kishte ndonjë të dhënë në ato pak ditë që ajo ishte e dëshpëruar, që të mund të dëmtonte veten?’

Doyle u përgjigj: ‘Jo’

Coroneri (hetuesi) tha: ‘A ishe i tronditur nga ajo që pe?’

Doyle: “Po”.

Coroneri dëgjoi që Elliott kishte një histori me probleme të shëndetit mendor, kishte bërë përpjekje të mëparshme të mbidozimit dhe ishte gjithashtu përoruese e piejeve të rënda alkoolike.

“Nuk ka asnjë shënim ose shpjegim për qëllimet e saj.”, thanë hetuesit të cilët arritën nëpërfundimin se kjo ishte një vetë-vrasje.

Loading...